K O L O

 FIGURE  KOLA  BOKELJSKE  MORNARICE     GALERIJA SLIKA

Jedan od najvažnijih elemenata prepoznatljivosti Bokeljske mornarice je tradicionalno kolo, koje Mornarica izvodi prigodom lokalnih svečanosti kao što su Vanjska proslava sv. Tripuna, Dan Bokeljske mornarice i Dan Opštine Kotor, ali i povodom drugih važnih događaja za grad ili gostovanja Mornarice u zemlji i inostranstvu.
Kolo Bokeljske mornarice, poznato kao i Kolo sv. Tripuna, predstavlja spoj srednjevjekovnih sakralnih i kasnijih svjetovnih elemenata iz života pomoraca. Ono ima 12 imenovanih plesnih figura (od kojih se najčešće izvode samo 8): Vrtlog pravi, Vrtlog obratni, Neprava veriga, Prava veriga, Sidro, Veliko kolo, Dva kola, Kolo u kolo, Osmica, Ušpug, Ušpug u obratnom smjeru i Ušpug oko časnika.

VRTLOG PRAVI
Početna figura kola. Igrači se kreću u polukrugu, licem okrenutim ude­sno. Desnom rukom su podbočeni, pridržavajući se čvr­sto palcem za pojas, istovremeno držeći jedan kraj maramice, dok je lijeva ruka ispružena napred, zatežući kraj maramice prednjeg igrača. Kolo zavija udesno, u pravcu kretanja kazaljke na satu. Poslije kraće igre, kolovođa se okreće prema igračima i prekida lanac Kola, podvlačeći se ispod njihovih ruku. Kako je Kolo više puta kružno savijeno, do prekidanja i podvlačenja će doći više puta, stvarajući time veoma živopisne odnose igračkih grupa.

VRTLOG OBRATNI
Druga figura kola. Potpuno je slična prvoj, ali se kreće u suprotnom smjeru.

NEPRAVA VERIGA
Kolo se odvija u suprotnom pravcu od kazaljke sata i čim se dobije polukrug, kolovođa se sa igračima pod­vlači ispod ruku, u pravcu zmijastog kretanja, od jednog do drugog igrača.

 

PRAVA VERIGA (lanac)

Nastaje kada svaki drugi igrač, poslije stvorenog jednostrukog lanca, istupa korak napred i podvlači se ispod ruku dvostrukih „pravih ve­riga“ ili „tunela“, koji se na ovakav način formirao.
 

SIDRO

Vrlo složena figura. Rijetko se izvodi, a predstavlja oblik velikog sidra, za koju treba 25 igrača.
 

VELIKO KOLO

U pravcu kazaljke na satu, kolovođa vodi igrače u krug i zatvara jedin­stveno veliko kolo.
 

DVA KOLA

Od tog velikog kola se formiraju DVA KOLA, koje odvajaju kolovođa i posljednji igrač. Jedno i dalje vodi kolovođa, a drugo zadnji član ranijeg velikog kola. Taj zadnji igrač, inače, ima nešto istaknutiju ulogu od ostalih igrača. On nadzire kolo, trudi se da ono bude do­bro razvijeno i otegnuto, a obično i drži glavu nešto zaba­čenije. Dva se kola najprije kreću u istom, a zatim u sup­rotnom smjeru, da bi se na kraju opet spojili i formirali jedno veliko.
 

KOLO U KOLO (lokalni izraz za: kolo u kolu)

Stvara se od dva živa koncentrična kola, nejednake veli­čine. I ona se kreću neko vrijeme u jednom, a zatim u suprotnom pravcu.
 

OSMICA

Nastaje kada se kolovođa opet podvlači, ali samo ispod ruku igrača u sredini kola, formirajući tako živopisni oblik broja osam.
 

UŠPUG

Slijedeća je figura nazvana UŠPUG, jer oblik pod­sjeća na puževu kućicu. Kolovođa kao i u početku kružno zavija kolo, ali ne samo malo i ovlašno, nego veoma čvr­sto, skoro do krajnjih mogućnosti. Tada se opet najkraćim putem podvlači ispod tri niza podignutih ruku, presije­cajući igrače i tražeći direktan put i izlaz. Kako je pravac koji kolovođa traži upućen prema zadnjem igraču, ova se figura još tačnije naziva UŠPUG SA IZLAZOM NA ZADNJEGA.


UŠPUG U OBRATNOM SMJERU

Tu se ponavlja čvrsto kružno zavijanje kola, ali ovoga puta ne dolazi do podvlačenja i presijecanja, nego do jednostav­nog vraćanja i odvijanja u suprotnom smjeru, prolazeći i vraćajući se između redova, i tako se odmotava igračko klupko.
 

UŠPUG OKO ČASNIKA

Posljednja figura kola je UŠPUG OKO ČASNIKA (i admirala ako je prisutan). O ovoj figuri je već bilo riječi. Mjesto na kome se igralo kolo, između dvanaest malenih i nepravilnih kotorskih trgova, jeste središnji, najveći i najslikovitiji trg pred katedralom, gdje se slivaju sve gradske ulice. Na njemu su se u ranijim vjekovima, kao na grčkoj „agori“, ili rimskoj i mediteranskoj „pjaci“, održavale narodne skupštine i sudske rasprave, oglašavale odluke Velikog vijeća, formirale se procesije i okupljala se naoružana Mornarica i vojska, kada je predstojao napad na grad. Još se i trgovalo i održavala se narodna veselja.

 

                

   

Srodni portali:  Pomorski muzej Crne Gore | Biskupija Kotor | Istorijski arhiv Kotor | TO Kotor | Opština Kotor | Luka Kotor | Muzej grada Perasta

                         

©2017 Tricen d.o.o. – Kotor. Sva prava pridržana