OPŠTA AKTA

STATUT BOKELJSKE MORNARICE KOTOR

Baštineći vjekovne pomorske tradicije grada Kotora i Boke Kotorske, želeći da se svijest o staroj slavi i veličini prenese u nasljeđe novim naraštajima, a ističući sljedeće činjenice:

da je početkom IX vijeka organizovani odred mornara Kotora preuzeo i donio u grad relikvije patrona grada svetog Tripuna;

da se sredinom XIV vijeka u Kotoru pominje „Pobožna družina pomoraca Kotora“ (Pia sodalitas naviculorum Catharensium);

da je sredinom XV vijeka napisan najstariji sačuvani statut „Bratovštine mornara Svetog Nikole iz Kotora“ (Fraternitas divi Nicolai marinariorum da Catharo);

da je tokom proteklih vjekova bratovština „Kotorska mornarica“ (Marinarezza di Cattato) bila temelj na kome se zasnivala egzistencija, kultura i blagostanje ovoga kraja;

da je sredinom XIX vijeka postala memorijalna organizacija „Plemenito tijelo Bokeljske mornarice“ Kotor;

da je sredinom XX vijeka obnovila svoju djelatnost u novim uslovima, sa osnivanjem podružnica van Kotora;

da je tokom dvanaest vjekova svoga postojanja bila vezana za crkvu i svoje patrone Sv. Nikolu i Sv. Tripuna;

da je tokom svih dvanaest vjekova svoga postojanja njegovala solidarnost i bratsku uzajamnost, a sve pod drevnim geslom „Fides et honor“ (Vjera i čast);

da je „Bokeljska mornarica Kotor“ proglašena organizacijom od nacionalnog značaja za državu Crnu Goru i da je predložena za upis na listu svjetske nematerijalne kulturne baštine UNESCO,

 

a na osnovu člana 24 stav 1 alineja 2 Statuta Bokeljske mornarice Kotor, Skupština Bokeljske mornarice Kotor je, na svojoj redovnoj godišnjoj sjednici održanoj dana 08.02.2019. godine, donijela 

 

S T A T U T
BOKELJSKE MORNARICE KOTOR

(prečišćeni tekst)

 

I. OPŠTE ODREDBE

 

Član 1

 

Bokeljska mornarica Kotor je matična organizacija sa svojstvom pravnog lica, koja u svom sastavu ima i podružnice Tivat i Herceg Novi.

Matična organizacija ima svoj pečat, štambilj i žiro račun otvoren kod odgovarajuće poslovne banke.

Bokeljska mornarica Kotor osniva se na neodređeno vrijeme.

 

Član 2

 

Statutom Bokeljske mornarice Kotor uređuju se sljedeći odnosi: naziv i sjedište, pečat i štambilj, ciljevi i djelatnost, članstvo, unutrašnja organizacija, ovlašćenja organa upravljanja, izbor i razrješenje, mandat, finansiranje, imovina, povezivanje, javnost rada, prestanak rada i raspolaganje imovinom, izmjene Statuta.

 

 

II. NAZIV, SJEDIŠTE I ZNAMENJA ORGANIZACIJE

 

Član 3

 

Naziv organizacije je: „Bokeljska mornarica Kotor“.

Istorijski, to je staleška bratovština u kojoj se kontinuirano čuva tradicija jedne od najstarijih profesionalnih organizacija pomoraca na svijetu, prema tradiciji nastale u Kotoru 13. januara 809. godine.

 

Član 4

 

Sjedište Bokeljske mornarice Kotor je u Kotoru, Pjaca od kina, anagrafski broj 372.

 

Član 5

 

Grb Bokeljske mornarice Kotor je istorijski grb grada Kotora sa trakom na kojoj je natpis „FIDES ET HONOR“.

Pečat Bokeljske mornarice Kotor je okrugao i sadrži iste elemente kao i grb Bokeljske mornarice. U krugu pečata je latinicom ispisan naziv: Bokeljska mornarica Kotor. Štambilj je četvrtastog oblika, sadrži naziv Bokeljska mornarica Kotor – Kotor, oznaku za djelovodni broj i datum.

 

Član 6

 

Zastava Bokeljske mornarice ima oblik pravougaonika razmjera 1:1,5 m, od bijele je svile sa grbom Bokeljske mornarice. Na strani koplja vise dvije crvene trake, širine 12 cm i dužine koja odgovara visini zastave. Na jednoj strani je ispisano zlatnim slovima: „Bokeljska mornarica Kotor“, a na drugoj strani: „Fides et honor".

 

Član 7

 

Bokeljska mornarica Kotor ima svoju svečanu melodiju koju izvodi orkestar koji prati ples kola Sv. Tripuna.

Riječi svečane pjesme i njen notni zapis sastavni su dio Pravilnika o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 8

 

Dan Bokeljske mornarice je 26. jun, dan proglašenja prvog sačuvanog Statuta Bratovštine Sv. Nikole mornara iz Kotora, iz 1463. godine.

 

 

III. CILJEVI I DJELATNOST ORGANIZACIJE

 

Član 9

 

Cilj Bokeljske mornarice je da nastavi viševjekovni kontinuitet svojih istorijskih tradicija i što bolje ih usaglasi sa savremenim potrebama.


 

Bokeljska mornarica Kotor može se povezivati i učlanjivati u saveze ili druge odgovarajuće asocijacije u zemlji i inostranstvu, o čemu odgovarajuću odluku donosi Skupština.

 

Član 10

 

Bokeljska momarica Kotor, u skladu sa Pravilnikom, održava javne nastupe odreda aktivnog sastava u odorama, sa barjacima, starinskim oružjem, uz drevne komande, preuzima ključeve grada i pleše kolo.

Prikuplja, obrađuje i objavljuje istorijsku građu i radove iz istorije pomorstva, posebno one koje se odnose na Bokeljsku mornaricu. Osim strogo naučnih domena, simpozijuma i izdavanja stručnih edicija, radi na popularizaciji tih saznanja u školske, muzeološke i turističke svrhe (posebna izdanja, CD, vodiči, suveniri, bedževi, značke, organizacija predavanja u školama, na tribinama Bokeljske mornarice i sl.).

U okviru humanitarnih tradicija Bratovštine, brine se posebno za svoje bolesne, ostarjele ili siromašne članove.

Sarađuje sa preduzećima, ustanovama i organizacijama pomorske privrede kao i školskim, društvenim i naučnim organizacijama koje se bave odgojem i obrazovanjem kadrova za pomorstvo ili djelatnostima vezanim za pomorstvo.

Organizuje kurseve, seminare, predavanja, konsultacije, gostovanja, izlete, „okrugle stolove“, izradu odora i suvenira.

Cjelokupna djelatnost Bokeljske mornarice Kotor vezana je za grad Kotor, Boku Kotorsku i patrona Sv. Tripuna u cilju očuvanja i nastavljanja tradicije nastale u ovom gradu i odvija se u tradicionalnom duhu zasnovanom na nacionalnom i vjerskom uvažavanju i zajedništvu.

 

 

IV. UNUTRAŠNJA ORGANIZACIJA

 

Član 11

 

Članovi Bokeljske mornarice Kotor su:

redovni član;

član aktivnog sastava;

član pomagač;

zaslužni član;

počasni član;

počasni oficir ili podoficir.

 

Član 12

 

Redovni član je pravno ili fizičko lice koje prihvata Statut Bokeljske mornarice Kotor, plaća članarinu i upisan je u knjigu evidencije članova.

Evidencija svih članova vodi se u posebnom registru, sa imenom i prezimenom, godinom rođenja, adresom i brojem telefona i sa upisanim činom, ukoliko ga ima, ili statusom u organizaciji.

Svim članovima izdaje se članska karta sa svim potrebnim podacima.

 

Član 13

 

Član aktivnog sastava je redovni član koji kao pripadnik odreda Bokeljske mornarice Kotor, u tradicionalnoj odori i pod oružjem, sudjeluje u nastupima Bokeljske mornarice u skladu sa Pravilnikom o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice.

Imenovanje u čin podoficira i oficira aktivnog sastava zaključno sa kapetanom vrši se na sjednici Admiralata.

Imenovanje majora, viceadmirala i admirala vrši se na sjednici Skupštine Bokeljske mornarice Kotor, a na predlog Admiralata.

Čast majora traje 4 godine i mogu biti ponovo imenovani.

Imenovanim mornarima, podoficirima i oficirima, kao i svim zvanjima u skladu sa ovim Statutom, izdaje se pisano rješenje.

U skladu sa svojim mogućnostima, Bokeljska mornarica Kotor može da prima ženske članove, koje u tradicionalnim bokeljskim nošnjama sudjeluju u radu Bokeljske mornarice po odluci Admiralata ili Upravnog odbora, a u skladu sa Pravilnikom, osim učešća u glavnom odredu.

 

Član 14

 

Članom pomagačem postaje pravno ili fizičko lice koje prilozima ili plaćanjem određenog doprinosa pomaže Bokeljsku mornaricu Kotor.

Članu pomagaču se izdaje rješenje.

 

Član 15

 

Zaslužnim članom postaje redovan član ili član pomagač koji se posebno zalaže u ostvarivanju programskih zadataka Bokeljske mornarice Kotor.

Zaslužnim članovima izdaje se povelja Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 16

 

Počasnim članom postaje pravno ili fizičko lice kome je priznata posebna zasluga u ostvarivanju zadataka Bokeljske mornarice Kotor ili na unapređivanju pomorstva.

Počasni član može biti i predstavnik strane države za kojeg Admiralat i Upravni odbor Bokeljske mornarice Kotor ocijene da takvu čast zaslužuje.

Počasnim članovima dodjeljuje se povelja Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 17

 

Počasnim oficirom ili podoficirom Bokeljske mornarice Kotor postaje član aktivnog sastava, koji se zbog opravdanih ličnih razloga nakon reizbornosti ne imenuje u određeni čin, odnosno zvanje, te se prevodi u sljedeći viši počasni čin.

Počasnim oficirima i podoficirima dodjeljuje se povelja Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 18

 

Lice aktivnog sastava Bokeljske mornarice u činu admirala ili viceadmirala koje se zbog reizbornosti ili opravdanih ličnih razloga ne imenuje ponovo za admirala ili viceadmirala Bokeljske mornarice, prevodi se u zvanje počasnog admirala.

Počasnom admiralu dodjeljuje se povelja.

 

 

V. PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA

 

Član 19

 

Prava i dužnosti članova su da:

biraju i da budu birani u sve organe Bokeljske mornarice Kotor;

preko delegata sudjeluju u radu Skupštine pri donošenju Statuta Bokeljske mornarice Kotor, njegovih izmjena i dopuna i ostalih akata Bokeljske mornarice Kotor;

aktivno sudjeluju u radu Bokeljske mornarice Kotor u svim pitanjima njenog programa;

budu redovno i na vrijeme obavještavani o radu i poslovanju Bokeljske mornarice Kotor;

predlažu prijem i opoziv članova u organe Bokeljske mornarice Kotor;

budu imenovani u odgovarajući čin, odnosno zvanje aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor;

istupaju iz članstva po vlastitoj želji, odnosno ako budu isključeni iz članstva da se žale Sudu sedmorice koji donosi konačnu odluku.

 

Član 20

Članstvo prestaje:

samovoljnim napuštanjem;

odbijanjem plaćanja članarine;

isključenjem u slučaju kršenja Statuta;

ako je protiv člana donesena pravosnažna sudska presuda za krivično djelo;

iz bioloških razloga.

 

 

VI. ORGANI BOKELJSKE MORNARICE

 

Član 21

 

Organi Bokeljske mornarice Kotor su:

Skupština;

Admiralat;

Upravni odbor;

Nadzori odbor;

Sud sedmorice;

 

 

VII. SKUPŠTINA

 

Član 22

 

Skupština je najviši organ odlučivanja Bokeljske mornarice Kotor, a sačinjavaju je:

20 članova matične organizacije Bokeljske mornarice Kotor;

20 članova Bokeljske mornarice Kotor – podružnica Tivat;

20 članova Bokeljske mornarice Kotor – podružnica Herceg Novi;

članovi Admiralata i Upravnog odbora.

Mandat članova Skupštine traje 4 godine i mogu biti ponovo birani.

 

Član 23

 

Redovna Skupština održava se svake godine, a saziva je Upravni odbor na predlog Admira­lata.

Izborna Skupština održava se svake četvrte godine, a saziva je Upravni odbor na predlog Admiralata.

Vanredna Skupština može se sazvati na predlog Upravnog odbora, Admiralata ili 1/3 ukupnog broja delegata Skupštine.

Vanredna sjednica Skupštine mora se organizovati u roku od 30 dana od usvajanja predloga za sazivanje.

Kvorum za donošenje odluka na Skupštini je natpolovična većina od ukupnog broja delegata, a odluke se donose natpolovičnom većinom prisutnih.

Ako je Skupština sazvana, a nema kvorum za odlučivanje, tada se saziva nova sjednica Skupštine sa istim dnevnim redom.

Odluka donesena na Skupštini je punovažna ako za nju glasa većina od prisutnih članova.

Počasni admirali, viceadmirali i oficiri, kao i počasni članovi prisustvuju Skupštini kao gosti bez prava glasa.

Materijal za redovnu, izbornu i vanrednu Skupštinu dostavlja se svim članovima najmanje 7 dana prije početka istih.

 

Član 24

 

Nadležnosti Skupštine su:

bira radno Predsjedništvo koje rukovodi Skupštinom, predsjedavajućeg, kao i članove skupštinskih radnih tijela;

usvaja Statut Bokeljske mornarice Kotor i odlučuje o izmjenama i dopunama Statuta;

usvaja program rada Bokeljske mornarice Kotor;

-  usvaja izvještaj o radu i finansijski izvještaj;

daje saglasnost na formiranje podružnica Bokeljske mornarice Kotor i njihove statute;

odlučuje o imenovanju i razrješenju admirala, viceadmirala i majora;

bira i razrješava predsjednika i potpredsjednike Upravnog odbora;

bira Nadzorni odbor;

bira ostale odbore;

bira Sud sedmorice;

odlučuje o imenovanju počasnog admirala i viceadmirala, počasnih oficira i počasnih članova;

odlučuje o dodjeli povelja i medalja na predlog Upravnog odbora i Admiralata;

odlučuje o raspolaganju imovinom;

odlučuje o visini članarine.

 

Skupština na svojoj sjednici bira zapisničara kao i dva ovjerivača zapisnika;

Predsjedavajući Skupštine ima dužnost da predsjedava, rješava pitanja vezana za procedure, organizuje izbore, formuliše odluke, predlaže način izjašnjavanja o pojedinim odlukama.

Predsjedavajući se bira na Skupštini na predlog članova, a izabran je kada dobije većinu glasova prisutnih članova.

U slučaju da dva kandidata imaju isti broj glasova, glasanje se ponavlja dok jedan od kandidata ne dobije većinu glasova.

Ukoliko poslije pet ponovljenih glasanja za predsjedavajućeg ni jedan od kandidata ne dobije većinu glasova, Skupština se prekida i zakazuje nova.

Smjenu predsjednika Skupštine može zatražiti najmanje 1/3 delegata i ova inicijativa se razmatra na redovnoj ili vanrednoj Skupštini u zavisnosti od zahtijeva inicijatora.

 

Član 25

 

Admiral ima pravo veta na odluke Admiralata ili Upravnog odbora koje se predlažu za Skupštinu, ako iste nisu u interesu Bokeljske mornarice Kotor.

Admiral zadržava pravo veta sve do izbora novoga admirala.

 

 

VIII. ADMIRALAT

 

Član 26

 

Admiralat sačinjavaju:

admiral;

viceadmiral;

predsjednik Upravnog odbora;

majori;

kapetani, koji su istovremeno i komandiri odreda matice i podružnica;

ađutant admirala;

kolovođa Glavnog odreda;

ceremonijal majstor;

domaćin.

 

Član 27

 

Admiralat obavlja sve poslove koji su u vezi sa aktivnim sastavom Bokeljske mornarice Kotor, kao i one poslove koje odredi Skupština.

Nadležnosti Admiralata su:

Imenuje mornare u čin podoficira, kao i podoficire u oficire zaključno sa činom kapetana;

Imenuje i razrješava ađutanta admirala;

Imenuje i razrješava kolovođu, njegovog zamjenika i zadnjeg od Kola;

imenuje i razrješava barjaktare Glavnog odreda;

odlučuje o redovnim i vanrednim nastupima Glavnog odreda, kotorskog odreda i odreda podružnica;

predlaže Skupštini imenovanje u čin, odnosno počasni čin i odlučuje o imenovanju aktivnih članova Bokeljske mornarice u čin počasnog oficira, odnosno podoficira.

 

Član 28

 

Admirala imenuje Skupština na predlog Admiralata i Upravnog odbora.

Za admirala Bokeljske mornarice Kotor može biti imenovana ličnost visokih moralnih i kulturnih kvaliteta koja je svojom djelatnošću povezana sa pomorskom djelatnošću, kao i sa kulturom i tradicijama Bokeljske mornarice.

Admiral je vrhovni zapovjednik aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor. Saziva i vodi sjednice Admiralata i učestvuje u donošenju Pravilnika o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor i ostalih pravilnika.

Admiral zastupa Bokeljsku mornaricu Kotor pred nadležnim organima, predstavlja  je u svim javnim nastupima i učestvuje u radu Upravnog odbora sa pravom odlučivanja.

Čast admirala traje 4 godine i može biti ponovo imenovan.

 

Član 29

 

Admiralat bira, odnosno imenuje malog admirala na predlog Upravnog odbora, starosti od 7 do navršenih 12 godina, koji u odori mornara Bokeljske mornarice Kotor simbolizuje podmlađivanje i napredak Bokeljske mornarice Kotor.

Mali admiral se bira, odnosno imenuje na sjednici Admiralata 13. januara svake godine, a mandat mu traje godinu dana.

Mali admiral stupa na duznost 27. januara, danom izgovorenih Loda, i sudjeluje u nastupima glavnog odreda Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 30

 

Činovi oficira u aktivnom sastavu Bokeljske mornarice Kotor su:

admiral;

viceadmiral;

mali admiral;

major;

kapetan;

poručnik.

 

Činovi podoficira su:

vodnik;

mlađi vodnik.

 

Zvanja u Glavnom odredu Bokeljske mornarice Kotor su:

komandir Glavnog odreda;

komandiri kotorskog odreda i odreda podružnica;

     ađutant;

kolovođa;

zadnji od kola;

barjaktar;

kopljanik.

 

Broj oficira i podoficira određuje se Pravilnikom o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 31

 

Glavni odred Bokeljske mornarice Kotor nastupa na vanjskim svečanostima Svetog Tripuna u Kotoru, na Dan Bokeljske mornarice 26. juna i na dan Gospe od Perasta 15. maja.

Glavni odred Bokeljske mornarice Kotor može da nastupi u nekim posebnim prilikama na poziv državnih, kulturnuh i tradicionalnih institucija iz Crne Gore ili iz inostranstva, lokalne uprave, podružnice, drugih institucija, kao i u drugim slučajevima  predviđenim Pravilnikom, uz odobrenje Admiralata.

Kotorski odred nastupa na dan Opštine Kotor 21. novembra, a odredi podružnica na dan svojih opština.

 

Član 32

 

Sjednicama Glavnog odreda Bokeljske mornarice Kotor predsjedava admiral, a u njegovoj odsutnosti viceadmiral ili oficir sa najvišim činom.

Sjednice su po pravilu iz djelokruga priprema nastupa Glavnog odreda, kao i pitanja koja bliže određuju izgled i rad Glavnog odreda.

 

 

IX. UPRAVNI ODBOR

 

Član 33

 

Upravni odbor sačinjavaju:

predsjednik;

tri potpredsjednika (2 potpredsjednika su iz sastava podružnica) koji mijenjaju predsjednika u njegovom odsustvu;

sekretar;

predsjednici podružnica;

admiral;

domaćin;

blagajnik.

 

Mandat Upravnog odbora traje 4 godine i njegovi članovi mogu biti ponovo birani.

Sjednice Upravnog odbora saziva i vodi predsjednik, a sjednica može biti sazvana ako to zahtijeva većina članova Upravnog odbora.

 

Član 34

 

Predsjednik Upravnog odbora treba da bude ličnost visokih moralnih i kulturnih kvaliteta, sa obaveznim menadžerskim iskustvom, a koja je povezana sa kulturom i tradicijama Bokeljske mornarice i ovoga kraja.

Predsjednik Upravnog odbora učestvuje u donošenju Pravilnika o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor kao i ostalih pravilnika.

Predsjednik Upravnog odbora može da zastupa Bokeljsku mornaricu Kotor pred nadležnim organima, da je predstavlja u svim javnim nastupima.

 

Član 35

 

Upravni odbor rješava pitanja koja nisu isključivo stavljena u zadatak Skupštine ili Admiralata.

Mogu se održavati i zajedničke sjednice Admiralata i Upravnog odbora prilikom donošenja predloga o najvažnijim pitanjima Bokeljske mornarice Kotor, kao što su izmjena i dopuna Statuta i imenovanja i razrješenja.

Nadležnosti Upravnog odbora su:

predlaže Skupštini izmjene i dopune Statuta Bokeljske momarice;

usvaja godišnji plan i program rada kojim se razrađuje program rada usvojen na Skupštini;

donosi, zajedno sa Admiralatom, Pravilnik o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor i druge pravilnike;

predlaže Skupštini finansijski plan i izvještaj o finansijskom poslovanju;

predlaže Skupštini, zajedno sa Admiralatom, imenovanje počasnih i zaslužnih članova i počasnih oficira;

priprema materijale za Skupštinu i stara se o sprovođenju odluka Skupštine;

predlaže Skupštini, zajedno sa Admiralatom, dodjelu priznanja Bokeljske mornarice na svoju inicijativu ili na inicijativu članova;

odlučuje o upotrebi finansijskih sredstava između dvije skupštine;

predlaže Skupštini visinu članarine.

 

Član 36

 

Upravni odbor bira sekretara Bokeljske mornarice Kotor, koji vodi zapisnike Skupštine, Admiralata, Upravnog odbora, Suda sedmorice, odbora i stara se o svim administrativnim poslovima.

Sektetar vodi registar sa evidencijom članova Bokeljske mornarice Kotor sa svim podacima.

Mandat sekretara traje 4 godine i može biti ponovo biran.

 

Član 37

 

Upravni odbor bira blagajnika Bokeljske mornarice Kotor koji se stara o svim finansijskim poslovima Bokeljske mornarice Kotor.

Mandat blagajnika traje 4 godine i može biti ponovo biran.

 

Član 38

 

Zajedničke sjednice Upravnog odbora i Admiralata se održavaju prilikom donošenja odluka koje se tiču rada Upravnog odbora i rada Admiralata, kao i prilikom:

donošenja predloga o prihvatanju novoformiranih podružnica;

donošenja predloga o visini članarine i njenoj raspodjeli;

donošenja predloga za izmjenu i dopunu Statuta;

donošenja predloga o dodjeli medalja i povelja;

donošenja predloga za počasne članove i počasne oficire Bokeljske mornarice;

donošenja predloga za tekst i izgled medalja i povelja;

donošenja predloga Skupštini za unapređenje članova aktivnog sastava Bokeljske mornarice u čin admirala i viceadmirala;

donošenja predloga o imenovanju u počasni čin admirala ili viceadmirala.

 

Zajedničke sjednice se održavaju na poziv admirala ili predsjednika Upravnog odbora.

 

 

X. NADZORNI ODBOR

 

Član 39

 

Nadzorni odbor sastoji se od tri člana i tri zamjenika.

Članovi Nadzornog odbora nadziru rad Bokeljske mornarice Kotor i njenih organa, a posebno finansijsko-materijalno poslovanje.

Odbor je dužan da najmanje jednom godišnje pregleda poslovanje i podnese pisani izvještaj Upravnom odboru i Skupštini Bokeljske mornarice Kotor prilikom njenog redovnog zasjedanja.

 

 

XI. OSTALI ODBORI

 

Član 40

 

Skupština Bokeljske mornarice Kotor može formirati i druge odbore, koji mogu biti stalni ili privremeni.

Stalni odbori su:

    Odbor za njegovanje pomorskih, kulturno-umjetničkih i ostalih tradicija Bokeljske mornarice Kotor;

Odbor za rad sa podmlatkom Bokeljske mornarice Kotor (djelovanje u školstvu).

 

Privremeni odbori se osnivaju prema potrebi radi rješavanja posebnih zadataka.

Rad odbora reguliše se Pravilnikom koji donosi Upravni odbor Bokeljske mornarice Kotor.

 

 

XII. SUD SEDMORICE

 

Član 41

 

Sud Sedmorice rješava sve sporove nastale u Bokeljskoj mornarici Kotor, kao i žalbe i prigovore pojedinih članova zbog nepravilne primjene Statuta.

Sud Sedmorice sačinjavaju (čine): admiral, viceadmiral, prvi major, kolovođa, predsjednik Upravnog odbora i predsjednici podružnica.

Sud sedmorice izriče sljedeće mjere:

– opomenu,

– ukor pred isključenje i

– isključenje.

 

Rješenja Suda sedmorice su punovažna i konačna.

Postupak rada Suda sedmorice utvrđuje se pravilnikom.

 

 

XIII. PODRUŽNICE BOKELJSKE MORNARICE

 

Član 42

 

Bokeljska mornarica Kotor, radi ostvarivanja svojih ciljeva i izvršavanja zadataka, može da osniva ili da prima podružnice. Podružnice se osnivaju van sjedišta Bokeljske mornarice Kotor, o čemu odlučuje Skupština.

Podružnice na svojoj skupštini biraju organe podružnica.

Skupštine podružnica se po pravilu održavaju prije skupštine Bokeljske mornarice Kotor.

Podružnice imaju obavezu da svake godine, mjesec dana prije održavanja Skupštine, dostave Admiralatu i Upravnom odboru detaljni izvještaj o radu u prethodnoj godini, koji sadrži popis članstva, finansijski izvještaj, izvještaj o aktivnostima, kao i plan rada za sljedeću godinu.

 

Član 43

 

Podružnice imaju svojstvo pravnog lica i moraju biti registrovane kod nadležnog državnog organa.

Podružnice imaju svoje statute, koji moraju biti u skladu sa odredbama ovog Statuta i drugim pravnim aktima Bokeljske mornarice Kotor.

Rad organa podružnice odvija se prema Poslovniku koji donosi Upravni odbor podružnice, a potvrđuje Upravni odbor Bokeljske mornarice Kotor.

Za vrijeme sjednice vodi se zapisnik, koji se u jednom primjerku dostavlja sekretaru Bokeljske mornarice Kotor.

 

Član 44

 

Podružnice od svojih članova mogu formirati odred, u skladu sa Pravilnikom o odori, činovima i nastupu aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor.

Za formiranje odreda potrebno je najmanje 15 mornara i komandir odreda.

 

Član 45

 

Pored učestvovanja u nastupima Glavnog odreda Bokeljske mornarice Kotor, odredi podružnica mogu nastupati i van svojih opština, slaviti i obilježavati datume iz svoje pomorske prošlosti, druge značajne datume svojih opština, a koje usvoji upravni odbor podružnica i odobri Admiralat.

Odredi Podružnica u prigodnim svečanostima mogu u svom mjestu nastupati samostalno, a u skladu sa Pravilnikom o odori, činovima i nastupima aktivnog sastava Bokeljske mornarice Kotor i uz dozvolu Admiralata.

 

Član 46

 

Pečat podružnice Bokeljske mornarice Kotor je isti kao i pečat Bokeljske mornarice Kotor, samo sa dodatkom imena sjedišta podružnice.

Zastava odreda podružnice Bokeljske mornarice Kotor je ista je kao i Glavnog odreda Bokeljske mornarice Kotor. Na jednoj traci je ispisano „Bokeljska mornarica Kotor“, a na drugoj podružnica i njeno sjedište.

 

Član 47

 

U slučaju da podružnice ne održavaju svoje skupštine u predviđenom roku, nemaju demokratski izabrane organe, ne djeluju u skladu sa svojim statutima, koji moraju biti usklađeni sa Statutom Bokeljske mornarice Kotor, odnosno da ne izvršavaju Statutom predviđene obaveze, Admiralat i Upravni odbor Bokeljske mornarice Kotor mogu preduzeti inicijativu za sazivanje skupštine podružnice i tako pokušaju da riješe probleme.

Ukoliko inicijativa ne uspije, Admiralat i Upravni odbor imaju pravo da predlože Skupštini da se dotična podružnica isključi iz Bokeljske mornarice Kotor.

XIV. NAGRADE I PRIZNANJA

 

Član 48

 

Odluku o dodjeli priznanja Bokeljske mornarice Kotor, koja se dodjeljuju zaslužnim članovima, kao i osobama koje nijesu članovi, a koje imaju posebne zasluge za Mornaricu, na predlog matice i podružnica donose na zajedničkoj sjednici Upravni odbor i Admiralat.

Odluku o izgledu i tekstu priznanja donose na zajedničkoj sjednici Upravni odbor i Admiralat.

 

 

XV. MATERIJALNO-FINANSIJSKA SREDSTVA BOKELJSKE MORNARICE KOTOR

 

Član 49

 

Materijalno-finansijska sredstva Bokeljske mornarice Kotor proističu iz:

doprinosa od članarine;

dobrovoljnih priloga;

poklona;

donacija;

      finansijskih subvencija;

zaostavština;

kamata na uloge:

dividendi;

zakupnine;

djelatnosti Bokeljske mornarice Kotor.

 

Bokeljska mornarica Kotor može obavljati privrednu djelatnost pod uslovima propisanim članom 29. Zakona o nevladinim organizacijama.

Odluku da se Bokeljska mornarica Kotor počne baviti privrednom djelatnošću donosi Skupština.

Znamenja Bokeljske mornarice Kotor autorski su zaštićena.

 

Član 50

 

Imovinu Bokeljske mornarice Kotor čine pokretne i nepokretne stvari, novčana sredstva, hartije od vrijednosti i druga imovinska prava.

Bokeljska mornarica Kotor odgovara za obaveze cjelokupnom svojom imovinom.

Bokeljska mornarica Kotor ne može bez saglasnosti Skupštine opteretiti ni otuđiti nepokretnosti ili drugu imovinu.

 

Član 51

 

U slučaju privremenog prestanka rada Bokeljske mornarice Kotor, sva imovina prelazi u vlasništvo Pomorskog muzeja Kotor, u skladu sa odlukom koju donese Skupština, sve do ponovnog aktiviranja Bokeljske mornarice Kotor.

Pitanje imovine podružnica će se regulisati njihovim statutima.
 

 

XVI. JAVNOST RADA

 

Član 52

 

Rad Bokeljske mornarice Kotor je javan.

Javnost rada osigurava se i ostvaruje pravovremenim i istinitim obavještavanjem članova putem javnih saopštenja ili putem web prezentacije.

Predstavnici sredstava javnog informisanja mogu prisustvovati sjednicama Skupštine Bokeljske mornarice Kotor i izvještavati javnost o radu.

Radi što potpunijeg informisanja javnosti, Bokeljska mornarica Kotor može izdavati i svoj informator, u skladu sa propisima o javnom informisanju.

Odluku o izdavanju informatora donosi Skupština.

 

 

XVII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Član 53

 

Bokeljsku mornaricu Kotor pred državnim organima i drugim institucijama predstavljaju admiral ili predsjednik Upravnog odbora Bokeljske mornarice Kotor, a u određenim prilikama predstavljanje može biti zajedničko.

 

Član 54

 

Organizacija i rad Bokeljske mornarice Kotor uskladiće se sa odredbama ovog Statuta u roku od mjesec dana od dana njegovog stupanja na snagu.

Podružnice Bokeljske mornarice Kotor treba da usklade svoje statute na svojim prvim redovnim skupštinama.

 

Član 55

 

Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Skupština Bokeljske mornarice Kotor, na predlog Admiralata i Upravnog odbora.

Tumačenje odredaba pravilnika daju zajednički Admiralat i Upravni odbor.

 

Član 56

 

Prečišćeni tekst Statuta Bokeljske mornarice Kotor obuhvata:

Statut Bokeljske mornarice Kotor, usvojen na Skupštini Bokeljske mornarice 809 Kotor održanoj dana 20.06.2016. godine i

Odluku o izmjenama i dopunama Statuta Bokeljske mornarice Kotor, usvojenu na Skupštini Bokeljske mornarice Kotor održanoj dana 08.02.2019. godine.

 

Član 57

 

Ovaj Statut stupa na snagu danom registracije kod nadležnog državnog organa.

 

 

Kotor, 08.02.2019. godine                                                                                                      Skupština Bokeljske mornarice Kotor

                                                                                                                                                                      Predsjedavajući,

                                                                                                                                                                    Branimir Maslovar

 

 

Kompletan tekst Statuta Bokeljske mornarice Kotor možete preuzeti preko ovog linka.

 

   

                

Srodni portali:  Pomorski muzej Crne Gore | Biskupija Kotor | Istorijski arhiv Kotor | TO Kotor | Opština Kotor | Luka Kotor | Muzej grada Perasta

                         

©2017 Tricen d.o.o. – Kotor. Sva prava pridržana