ORGANIZACIJA

PLAN AKTIVNOSTI BOKELJSKE MORNARICE KOTOR ZA PERIOD 2016–2020.

Usvajanjem inoviranog Statuta i izborom novog rukovodstva Bokeljske Mornarice stvoreni su uslovi za intenziviranje njene aktivnosti u narednom periodu, u skladu sa vjekovnim tradicijama i vrijednostima, sa ciljem njihove valorizacije u savremenim uslovima.

Da bi se aktivnosti Mornarice, u svim njenim aspektima, na najbolji način usmjeravale i mogle pratiti i kontrolisati, smatramo neophodnim formulisanje plana za period 2016–2020, na osnovu koga će biti formulisanii godišnji planovi. Dok plan za četiri godine ima strateški karakter, godišnji planovi su operativni i na kraju svake godine će biti analizirana njihova realizacija i postignuti rezultati biti upoređeni sa postignutim, te formulisani planovi za sledeću godinu.

 

INSTITUCIONALNO I ORGANIZACIONO JAČANJE

Najvažnije za svaku instituciju je njeno unutrašnje jačanje, organizaciono i moralno, stalno povećanje kohezije članstva i efikasnosti upravnih organa, stvaranje uslova za razvoj i za permanentno riješavanje postojećih i novih problema.

Implementacija i poštovanje Statuta

Usvajanje inoviranog Statuta, koji je konstitucionalna osnova Mornarice, i njegova aplikacija su od vitalnog značaja za njen život i rad. Upravo zato što Statut uvodi više inovacija potrebno se brinuti da se on primijenjuje na optimalan način.

Intenziviranje saradnje između podružnica

Statut reguliše odnose između Matice i podružnica čija saradnja i koordinacija su bitan uslova za rad i razvoj Mornarice. U tom smislu neophodno je unaprijediti tu saradnju konstruktivnim dijalogom i dogovorom, uz poštovanje Statuta, riješavati probleme, pokretati inicijative i donositi odluke imajući u vidu prije svega zajednički interes Mornarice.

Pokušaj da se Mornarica u Hrvatskoj pridruži Matici prihvatanjem imena i Statuta Matice

Imajući u vidu da su se podružnice u Hrvatskoj prije dvije decenije, u vrijeme tragičnih ratova u bivšoj Jugoslavije, odvojile od Matice, promijenile ime i statut, potrebno im je ponuditi da se ponovo ujedine sa Maticom, što bezuslovno zahtijeva prihvatanje imena i Statuta Bokeljske Mornarice.

Povećanje članstva i saradnja članova sa organima upravljanja

Stalno inoviranje članstva, njegovo podmlađivanje i povećanje je vitalni interes. U tom smislu treba konstantno promovisati vrijednosti Mornarice, upoznavati, posebno mlade, sa njenom tradicijom, istorijom i sa njenim aktivnostima. Članstvo ne treba da bude pasivno, odnosno da se svede samo na učešće na tradicionalnim manifestacijama, već svi članovi treba da aktivno ušestvuju u radu Mornarice na raznim poljima, pokreću inicijative i predlažu ideje te da sarađuju aktivno sa organima upravljanja.

Razvijanje međusobne solidarnosti članova i njihovih porodica

Jedna do bitnih funkcija Mornarice tokom njene istorije je bila solidarnost njenih članova, međusobna pomoć i saradnja u riješavanju njihovih problema. Iako danas to nije primarna funkcija Mornarice, važno je razviti druženje, priateljstvo, solidarnost i spremnost za pomoć i saradnju među članovima.

Oprema društvenih prostorija i njihovo što bolje korištenje

Društvene prostorije u Kotoru i sjedištima podružnica imaju veliki znažaj za rad i potrebno je omogućiti da one budu što bolje opremljene, održavane i korištene.

Od bitnog značaja za efikasnost svake organizacije su kontakti i informacije (telefon, faks, kompjuter, e mail) i efikasna služba tehničkog sekretarijata.

 

NJEGOVANJE TRADICIJA, KOLA I ZVANIČNI NASTUPI MORNARICE

Posebno važni zadatak Mornarice je njegovanje tradicije, što podrazumijeva i konstantnu brigu o održavanju uniformi i oružja i nabavku novih, obuku novih članova i njihovo upoznavanja sa istorijom, Statutom i aktivnostima.

Neophodno je intenzivirati obuku mornara i časnika glavnog odreda i odreda podružnica, pogotovo obuku za ples kola i postupke vezane za prenošenje moći Sv. Tripuna i procesiju kroz grad, i u tom smislu inicirati donošenje Pravilnika o radu Mornarice.

Nastup Mornarice na Statutom predviđenim manifestacijma na što raprezentativniji način je od bitnog značaja.

Organizacija arhiva, fototeke, videoteke

Bogata istorija Mornarice je ostavila brojna svjedočanstva u arhivima i muzejima, a njene brojne aktivnosti u savremenom dobu stalno obogaćuju istorijsku tradiciju. Važno je zato da se u arhivu Mornarice sakupe najvažnija svjedočanstva iz njene istorije, te da se čuvaju dokumenti, fotografije i video zapisi njene sadašnje aktivnosti.

 

KANDIDATURA MORNARICE ZA NEMATERIJALNU BAŠTINU ČOVJEČANSTVA KOD UNESCO-A

Prošlih godina je pokrenuta inicijativa da se Mornarica kandiduje kao nematerijalna kulturna baština čovječanstva pod zaštitom UNESCO-a. Potrebno je ispitati u kojoj je fazi ta kandidatura i podržati je. Takođe, potrebno je pokrenuti proces upisa statuta Bratovštine sv. Nikole mornara iz Kotora iz 1463. g. godine na listu Svjetske dokumentacione baštine koji je inicirala generalna sekretarka UNESCO-a Irina Bokova prilikom svog posjeta Kotoru i Bokeljskoj mornarici.

 

PROMJENA IMENA MORNARICE KAO NEMATERIJALNOG KULTURNOG DOBRA CRNE GORE

2013. godine Mornarica je proglašena za nematerijalno kulturno dobro od nacionalnog značaja za Crnu Goru. Potrebno je inicirati izmjenu odluke sa inoviranim podacima i imenom prema izmijenjenom Statutu, a u vezi sa tim obnoviti zahtjev za finansiranja od strane države koje je u međuvremenu obustavljeno.

 

FINANSIJE

Pored tradicije, entuzijazma i dobre organizacije za rad je bitno obezbijediti dovoljna finansijska sredstva. U tom smislu je važno obezbijediti sigurne i stalne izvore finansiranja, koji zadovljavaju osnovne potrebe te druge izvore prihoda koji će omogućiti razvoj brojnih aktivnosti.

Obezbjeđivanje stabilnih izvora finansiranja od strane opština i države

Do sada su glavni izvori prihoda bila skromna sredstva koje su opštine Kotor i Tivat izdvajale svake godine u različitiom iznosu. Planira se da se sa tim opštinama, kao i sa opštinom Herceg Novi koja do sada nije finansirala Mornaricu, potpišu ugovori kojima će se one obavezati da svake godine izdvajaju za Mornaricu istu sumu koja će biti znatno veća nego do sada. Pored toga, imajući u vidu kulturni značaj Mornarice za Crnu Goru, tražiti će se potpisivanje ugovora o stalnom finansiranju i sa Ministarstvom kulture Crne Gore.

Obezbjeđivanje dodatnih izvora finansiranja od strane sponzora za redovnu aktivnost

Pored toga predviđa se da se Mornarica obrati privrednim subjektima na teritoriji na kojoj djeluje sa zahtjevom za redovno sponzorisanje.

Obezbjeđivanje finansiranja od sponzora za posebne projekte i aktivnosti (kulturne manifestacije, izdavačku djelatnost, putovanja u inostranstvo itd)

Kada su u pitanju posebni projekti i aktivnosti koje se neće moći finansirati iz redovnih izvora sredstava, kao što su kulturne manifestacije, izdavački poduhvati ili gostovanje u inostranstvu, predviđa se traženje vanrednih sredstava od sponzora i učešće na konkursima državnih institucija za pojedine projekte.

Učešće u međunarodnim naučnim i kulturnim projektima

Potrebno je proučiti mogućnosti za učešće u raznim naučnim i kulturnim projektima, koji se finansiraju iz evropskih i drugih fondova.

Razvoj aktivnosti koje mogu donijeti prihode

Potrebno je iskoristiti mogućnosti za razvoj aktivnosti koje mogu obezbijediti prihode, kao što su proizvodnja i prodaja specifičnih suvenira, brošura, knjiga, razglednica, DVD itd.

 

NAUČNA I KULTURNA DJELATNOST

Naučna istraživanja i naučni skupovi

Mornarica i pojedini njeni članovi imaju iskustvo u naučnim istraživanjima, posebeno iz oblasti istorije, pomorstva i kulture, te tema koje se tiču bogate istorije same Mornarice. U tom smislu Mornarica može inicirati projekte i organizovati naučne skupove, a može učestvovatii na naučnim skupovima i istraživanjima iz ovih oblasti koje organizuju druge institucije iz zemlje i inostranstva. Posebno je važno publiciranja naučnih i stručnih članaka koji se odnose na Mornaricu.

Oraganizovanje izložbi i koncerata

Mornarica ima isto tako iskustvo u organizovanju izložbi, odnosno učešću u izložbama na teme iz pomorstva, istorije i kulture, te u orgnizovanju koncerata. U tom smislu treba planirati nastavak ovih aktivnosti koje imaju veliki kulturni i promocini značaj, samostalno i u saradnji sa drugim institucijama.

Saradnja sa naučnim i kulturnim instituciajma

Mornarica je aktivno sarađivala sa drugim kulturnim institucijama, a posebno a Pomorskim muzejom i Istorijskim arhivom u Kotoru. Tu saradnju treba nastaviti, unaprijediti i proširiti na druge kulturne i naučne institucije Boke, Crne Gore i inostranstva.

Učešće u javnom i kulturnom životu

Mornarica je, poslije Crkve, najstarijja postojeća instituija Boke i Crne Gore i u tom smislu ima kontinuitet i autoritet, pravo i obavezu da se uključi u najvažnija pitanja javnog života i razvoja Boke, Crne Gore i regije, posebno kada se radi o valorizaciji i zaštiti kulturnog i prirodnog ambijenta, pomorstvu, turzimu itd.

 

INFORMATIVNA, IZDAVAČKA I PROMOCIONA DJELATNSOT

Aktiviranje sajta Mornarice i unapređenje internet promocije

Internet prezentacija i komunikacija su od bitnog značaja za svaku instituciju u savremenom društvu. Sajt Bokeljske mornarice je već duže vrijeme blokiran. Neophodno je odmah formirati grupu kompetentnih osoba koje će aktivirati sajt, ispuniti ga adekvatnim sadržajem i stalno ga ažurirati informacijama o aktivnostima. Pored toga potrebno je inovirati sadržaje koji se odnose na Mornaricu na portalima drugih institucija iz Boke (opštine, turističke organizacije itd.) te inovirati tekstove o Mornarici na Wikipediji, i to na više svjetskih jezika.

Izdavanje popularnih informativnih brošura o Mornarici

Zadnjih godina Mornarica je izdala djela od kapitalnog značaja za njenu istoriju, od kojih se posebno ističu materijali sa naučnog skupa održanog u Kotoru 2009. g. i monografija „Dvanaest vjekova Bokeljske mornarice“. No ona su objavljena u ograničenim tiražima i nijesu dostupna širokoj publici, a osim toga najveći broj osoba nije zainteresovan da čita opširna naučna djela. Zato je za promociju Mornarice važno objaviti jeftinu brošuru u velikom tiražu i na više svjetskih jezika, koja bi sadržala relativno kratak i koncizan tekst o istoriji i sadašnjosti Mornarice sa atraktivnim fotografijama. Takvo izdanje bi imalo veliko tržište, posebno među turistima.

Izrada postera, razglednica, itd.

Izdavanje atraktivnih postera, razglednica, majica koje bi bile estetski atraktive sa temama Mornarice bi takođe doprinijelo promociji.

Snimanje dokumentarnih filmova za TV, DVD i njihova distribucija

Mornarica je često bila tema raznih TV emisija u zemlji i inostranstvu. Sa tom aktivnošću treba nastaviti a posebno treba snimiti jedan dokumentarni film sa temom Mornarice, njene istorije i sadašnjosti koji bi se mogao dijelti, odnosno prodavati.

Promocija Mornarice i njenih aktivnostima u medijima

Stalno prisustvo u medijima tema koje se tiču Mornarice, posebno na radiju, štampi i TV, je bitno za promociju njene tradicije i sadašnjih aktivnosti. Zato je potrebno da se formira tim koji će komunicirati sa medijima, obaviještavati ih o raznim aktivnosti, a važna je i medijska aktivnost članova, koja mora biti dogovorena i koordinirana.

 

SARADNJA SA ŠKOLAMA I FAKULTETIMA

Neophodno je uspostaviti saradnju sa školama i fakultetima društvenih nauka u Boki i Crnoj Gori i održavanje predavanja na temu Bokeljske mornarice. U tom kontekstu treba stimulisati profesore, učenike i studente da sarađuju sa Mornaricom, između ostalog pisanjem seminarskih, diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. Naročito treba podsticati đake i studente da se u što većem broju upisuju u članstvo Mornarice.

 

INSTITUCIONALNA SARADNJA

Važno je intenziviratii saradnju sa opštinama u kojima postoje podružnice, sa biskupijom Kotor, sa ministarstvima kulture i turizma CG, te sa turističkim organizacijama.

 

MEĐUNARODNA AKTIVNOST

Treba uspostaviti saradnju sa sličnim bratovštinama i pomorskim organizacijama u državama Jadrana, Mediterana i Evrope.

Isto tako planira se gostovanje Mornarice u susjedinim držvama i državama Mediterana (Hrvatska, Italija, San Marino, Malta, Vatikan, Francuska, Monako itd)

U tom cilju treba uspostaviti saradnju sa ambasadama Crne Gore i sa ambasadama stranih država u Crnoj Gori.

 

UČEŠĆE MORNARICE U PROMOCIJI POMORSTVA

Potrebno je da Mornarica, kao nastarija pomorska institucija, unaprijedi saradnju sa brodarskim preduzećima, lukama, marinama, organizacijama i sindikatima pomoraca, sa Ministarstvom saobraćaja i pomorstva i organima pomorske uprave i uključi se u aktivnosti vezane za valorizaciju mogućnosti za razvoj pomorstva.

U tom smislu važno je uspostaviti intenzivnu sardnju sa pomorskim školama i fakultetima i naučnim institucijama koje se bave morem i pomorstvom, kao i sa sportskim organizacijama koji se bave jedrenjem, ronjenjem, ribanjem, vaterpolom, plivanjem i drugim vodenim sportovima.

                

   

Srodni portali:  Pomorski muzej Crne Gore | Biskupija Kotor | Istorijski arhiv Kotor | TO Kotor | Opština Kotor | Luka Kotor | Muzej grada Perasta

                         

©2017 Tricen d.o.o. – Kotor. Sva prava pridržana