ISTORIJA

POČASNI ADMIRALI I VICEADMIRALI BOKELJSKE MORNARICE

Statutom Bokeljske mornarice iz 1964. godine bilo je predviđeno da se istaknutim ličnostima iz raznih oblasti a posebno pomorstva može dati zvanje počasnog admirala i viceadmirala Bokeljske mornarice, a u članu 16. inoviranog Statuta, usvojenog dana 13. novembra 2004. godine, predviđeno je da odluku o imenovanju u počasni čin admirala ili viceadmirala donosi Skupština na predlog Admiralata ili Upravni odbor Bokeljske mornarice, kao i to da se počasnom admiralu ili viceadmiralu dodjeljuje po­velja.

Prvi koji je dobio čin počasnog admirala bio je kasniji doživotni predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, trostruki narodni heroj i maršal Jugoslavije JOSIP BROZ TITO, vrhovni komandant Narodno-oslo­bodilačke vojske i partizanskih odreda tokom II svjetskog rata, jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih koji je u periodu hladnog rata i blokovske podjele sprovodio politiku aktivne i mirne koegzistencije među narodima svijeta. Odluka o njegovom proglašenju donesena je krajem 1972. godine, a 5. januara 1973. godine delegacija Bokeljske mornarice, koju su predvodili tadašnji predsjednik Pred­sjedništva Mato Petrović i admiral prof. dr Vladislav Brajković, uručila je Titu povelju i uniformu admirala prilikom njegovog boravka u Miločeru. Od toga vremena je odred mornara Bokeljske mornarice predvo­đen časni­cima odavao počast svom počasnom admiralu Josipu Brozu Titu prilikom svakog njegovog boravka u Boki Ko­torskoj.

Desilo se tako da se Tito prilikom jednog od svojih boravaka u Igalu tokom ljeta 1976. godine sastao sa predsjednikom Državnog savjeta socijalistički orijentisane Republike Gvineje Bisao, pukovnikom Luisom Kabralom, koji je dana 1. juna posjetio Kotor i Pomorski muzej Crne Gore, u kome je održana svečana sjednica Predsjedništva Bokeljske mornarice na kojoj je donesena odluka da se LUIS KABRAL proglasi za počasnog admirala. Međutim, povelja i uniforma admirala uručena je Luisu Kabralu tek u aprilu 1979. godine, prilikom posjete republici Gvineji Bisao zvanične državne delegacije SFRJ, u čijem su sastavu bili predsjednik Predsjedništva Bokeljske mornarice Mato Petrović i viceadmiral dr Slavko Mijušković.

Još jedan istaknuti društveno-politički radnik tadašnje Socijalističke federativne republike Jugoslavije i Socijalističke republike Crne Gore, VIDOJE ŽARKOVIĆ (1927–2000), prvoborac i vojni rukovodilac, predsjednik Izvršnog vijeća i Narodne skupštine SRCG, član Predsjedniš­tva SFRJ, sekretar i predsjednik Centralnog komiteta Sa­veza komunista Crne Gore i predsjednik Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, bio je 1986. godine proglašen za počasnog admirala Bokeljske mornarice na sjednici Predsjedništva u zgradi Jugooceanije, kojoj je kratko vrijeme i prisuistvovao.

Na sjednici Predsjedništva Bokeljske mornarice, odr­žanoj dana 14. aprila 1978. godine u Kotoru, data je inici­jativa da se Veljko Milatović, predsjednik Predsjedništva Socijalističke republike Crne Gore, proglasi za po­časnog viceadmirala Bokeljske mornarice. Kod davanja predloga istaknuto je da je Veljko Milatović istaknuti re­volucionar, narodni heroj i komunista, koji je kao prvi predsjednik Predsjedništva SRCG dao veoma veliki doprinos u afirmaciji Bokeljske mornarice tako da ona njego­vom zaslugom nastupa na svim dočecima maršala Tita i drugih šefova država kada posjećuju Kotor i Boku. On je uvijek spreman da na naše traženje primi delegaciju Bokeljske mornarice i pruži savjet i pomoć. Naročita je njegova zasluga na afirmaciji Bokeljske mornarice kod druga Tita za predaju raporta i za davanje Bokeljskoj mornarici odgovarajućeg tretmana u socijalističkom samoupravnom društvu. Svečano proglašenje je uslijedilo 10. septembra 1979. godine. 

Za posebne zasluge na stvaranju i razvoju pomorstva i pomorske privrede u Kotoru dana 11. februara 1984. godine Pred­sjednišvo Bokeljske mornarice donijelo je odluku da se za počasnog viceadmirala proglasi član Savjeta SR Crne Gore Savo Starović (1914–1990), prvoborac, politički radnik i funkcioner, pokretač akcije za decentralizaciju trgovačke mornarice i formiranje parobrodarskog preduzeća Jugooceanija u Kotoru, čiji je direktor bio od 1956. do 1974. godine.

Predsjedništvo Bokeljske mornarice na istoj sjednici od 11. februara 1984. godine donijelo je odluku da se za počasnog viceadmirala proglasi član Savjeta SR Crne Gore Božidar-Daro Petković, prvoborac i politički radnik, dugogodišnji pred­sjednik opštine Tivat i tamošnje Podružnice Bokeljske mornarice, aktivni major Mornarice.

Odlukom Skupštine Bokeljske mornarice 1991. godine proglašen je za počasnog viceadmirala kapetan Antun Simović (Muo, 1918 – Zagreb, 2006), profesor Pomorske akademije u Divuljama, kapetan fregate JRM, pisac po­morskih udžbenika iz naviga­cije, pomorske meteorolo­gije, oceanografije i komuniciranja, predavač na Građevinskom fakultetu – Odjel za hidrotehniku u Zagrebu Odlukom Skupštine Bokeljske mornarice 2004. go­dine proglašen je za počasnog viceadmirala dugogodišnji sekretar Mornarice Luka I. Maslovar (1920–2005).

Osim pomenutih, za počasne viceadmirale Bokeljske mornarice proglašeni su i bivši viceadmirali: kap. Nenad Želalić (1932–1995) i prof. dr Borivoje Ivošević.

Odlukom Skupštine Bokeljske mornarice od 20. juna 2016. godine  predsjednik Crne Gore FILIP VUJANOVIĆ je proglašen za počasnog admirala. Ta počasna titula mu je dodijeljena zbog izuzetne podrške koju je dao Mornarici  a posebno prilikom  jubiljeja 1200 godina od njenog osnivanja, koji je proslavljen 2009. godina. Predsjednik Vujanović je bio predsjednik odbora za proslavu i zahvaljujući njegovom zalaganju realizovan je amiciozni program jubileja, koji je uključivao, pored drugih manifesta­cija, organiziovanje međunarodnog naučnog skupa i publikaciju radova, izdavanje monografije „Dvanaest vjekova Bokeljske mornarice 809-2009“ i knjige „Katedrala svetoga Tripuna u Kotoru“.  Prilikom uručivanja Povelje o imenovanju za počasnog admirala od strane admirala prof. dr Antuna Sbutege predsjednik Vujanović je iskazao poštovanje za Bokeljsku mornaricu koja već 1200 godina, uprkos brojnim istorijskim iskušenjima kroz koje su prolazili Kotor, Boka i Crna Gora, čuva vrijednosti solidarnosti, sloge, zajedništva, tolerancije i suživota. On je istakao značaj svestrane afirmacije Bokeljske mornarice i njene dalje institucionalne podrške u cilju očuvanja tradicija na kojima počiva ova vrijedna organizacija. Predsjednik Vujanović je naglasio da Povelju počasnog admirala Bokeljske Mornarice, koja mu je ovom prilikom uručena, doživljava kao iskaz razumije­vanja ovakvog njegovog  stava prema ovoj uglednoj organizaciji.

Istom odlukom su za počasne viceadmirale proglašeni major JOSIP RIBICA, major PERO MILOŠEVIĆ, major SLAVKO ROGANO­VIĆ i poručnik CSABA MAGYAR,  za izuzetan doprinos ukupnom razvoju Bokeljske mornarice i očuvanju njenih vjekovnih tradicija.

                

   

Srodni portali:  Pomorski muzej Crne Gore | Biskupija Kotor | Istorijski arhiv Kotor | TO Kotor | Opština Kotor | Luka Kotor | Muzej grada Perasta

                         

©2017 Tricen d.o.o. – Kotor. Sva prava pridržana